×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۵ شهریور - ۱۳۹۸  
true
false

به گزارش به وقت خبر_ بر کسی پوشیده نیست که این روزها تحریم های شدید بر اقتصاد کشور ما تاثیرهای بسیار زیادی گذاشته است که بازار خودرو یکی از مواردی بود که به ناگهان و با تشدید این تحریم ها دچار تغییر و تحولات فراوانی شد،تغییراتی که بازار خودرو و لوازم مربوط به آن را دگرگون کرد و باعث بی ثباتی زیادی در این زمینه شد.با گران شدن خودرو ها به دنبال آن شاهد گرانی عجیب لوازم یدکی خودرو در بازار شدیم که این امر شرایط ادامه کار برای این صنف را بسیار سخت کرد،با توجه به نزدیکی انتخابات اتحادیه صنف لوازم یدکی خودرو تصمیم گرفتیم که سری به یکی از فروشگاه های بزرگ و موفق رشت بزنیم و از اوضاع و احوال این صنف اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

احمد علیپور،شخصی با تجربه و متخصص ،ساکن رشت که حدود ۱۵ سال است که سابقه کار در حوزه فروش و تهیه قطعات یدکی خودرو را داشته و به مدت ده سال صاحب فروشگاه قطعات یدکی خودرو در بلوار امام علی (ع) رشت می باشد.

در این مصاحبه جذاب همراه ما باشید تا با احوالات این صنف و مشکلات آن آشنا شویم.

اقای علیپور در ابتدا کمی از خودتان بگویید؟از چه زمانی در این زمینه آغاز به کار کرده اید و اکنون در کجا مشغول به کار هستید؟

بنده در سال ۱۳۸۴ به عنوان کارگر در یکی از فروشگاههای قطعات خودرو مشغول به کار شدم و طی چند سال با تلاش و تجربیات بدست آمده از سال ۸۸ تاکنون در فروشگاه خود به عنوان لوازم یدکی برادران علیپور مشغول به کار می باشم.

در حال حاضر وضعیت صنف لوازم یدکی خودرو در چه شرایطی است؟ آیا تاکنون اتحادیه صنف لوازم یدکی در زمینه‌های مختلف از شما حمایت کرده است ؟

در حال حاضر وضعیت صنف لوازم یدکی خودرو در شرایط خوبی قرار ندارد که این امر به عوامل متعددی بستگی دارد،متاسفانه سیاست ها و مدیریت های گذشته و مشکلات داخلی اتحادیه صنف لوازم یدکی خودرو در شهر رشت سبب شده که گویی تاکنون اتحادیه ای وجود نداشته است،باید گفت که اتحادیه صنف لوازم خودرو بر اساس سیاست‌های قبلی خود نتوانسته است همدلی و اتحاد خوبی در بین زیرمجموعه‌های خود ایجاد کند،تسهیل در فرآیند گرفتن مجوز کسب و کار و همچنین ارتباط خوب و قوی با صنوف مرتبط با این شغل از قبیل اتحادیه مکانیک ها و یا باطری سازان جهت مرتفع ساختن بخشی از مشکلات این صنف از جمله مواردی است که نیاز به بازنگری بیشتری دارد که تاکنون اقدامات مناسب و موثری در این خصوص صورت نگرفته است.
امیدوارم در پی انتخابات جدید و روی کارآمدن مدیریت جدید این پتانسیل در این اتحادیه به وجود آید‌

با توجه به تحریم‌های ناعادلانه آیا این تحریم‌ها تاثیری در فروش شما داشته است ؟و در حال حاضر قیمت ها در بازار ثبات کافی دارد؟

متاسفانه با شروع تحریم ها و همچنین خیانت برخی از بازرگانان، واردات کالا و تولید کارخانجات داخلی به صورت اساسی انجام نگرفت وبی ثباتی در بازار و افزایش قیمت خودروها باعث گرانی قطعات و کم شدن کالا شد و نمی‌توان انتظار ثبات کافی در بازار این صنف را شاهد بود.

مهمترین مشکلات فعالیت کاری شما چیست؟

از مهترین مشکلات فعالیت کاری ما نداشتن اساسنامه جامع و کاربردی جهت رفع مشکلات،نداشتن اتحادیه قوی و کارآمد، نداشتن یک مکان مناسب برای اتحادیه صنف لوازم خودرو، نداشتن مراودات خوب و سازنده با ارگانهای مربوطه جهت تسهیل در انجام امور مربوط به این صنف و همچنین نداشتن تعامل و همکاری سازنده بین کلیه فروشندگان قطعات می باشد.

چه نهادهایی در موارد خاص به شما کمک می کنند و از چه نهادهایی انتظار حمایت دارید؟

شاید تاکنون به دلیل آنکه اتحادیه وضعیت مناسب چه از جهت مدیریتی و چه از جهت حمایتی نداشته نتوانسته است از نهادهای مختلف کمک‌های مناسبی دریافت نماید،البته تاکنون اتحادیه اصناف کل استان که به عنوان بانی و همچنین یکی از مجموعه‌های بزرگ کشور است در موارد خاص در حمایت از ما قدم هایی برداشته اند اما انتظار داریم که کلیه نهادهای امنیتی از قبیل نیروی انتظامی و همچنین نهادهای عمومی مانند شهرداری‌ها و امور مالیاتی گام های موثری جهت بهبود وضعیت این صنف بردارند،به جرات می‌توان گفت که تاکنون این صنف مورد بی‌مهری فراوان قرار گرفته است و اکنون بیش از همیشه نیاز به حمایت دارد.

اتاق اصناف تاکنون در حمایت از صنف شما چه اقداماتی انجام داده است؟ آیا تاکنون این اقدامات کافی بوده است ؟

به دلیل فراوانی صنوف مختلف و بواسطه مشغله فراوان اتاق اصناف متاسفانه تاکنون اقدامات حمایتی موثری برای این صنف انجام نگرفته است و اکنون این صنف احتیاج به حمایت نسبی و شاید کامل اتاق اصناف را دارد که امیدوارم در دوره جدید اگر شد و اگر توانستم اعتماد و رضایت همکاران را کسب کنم در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکنم.

مهم ترین اولویت در زمینه فعالیت شما چه مواردی است؟

از نظر من اولویت در زمینه فعالیت ما ارائه خدمات درست و تهیه قطعات با کیفیت و با قیمت مناسب به مشتریان است،همچنین یکی دیگر از اولویت های این شغل، آموزش درست آن به مبتدیان جهت یادگیری و استفاده از این فضا جهت اشتغال جوانان است.

وضعیت پرداخت مالیاتی صنف شما در چه شرایطی قرار دارد؟

وضعیت مالیاتی صنف ما به دلیل مناسب نبودن فضای مالیاتی در رعایت نشدن بعضی از موارد کارشناسی در سیاست‌های گذشته مطلوب نبوده است و همواره مشکلاتی را جهت پرداخت مالیات داشته و داریم،به طور مثال در گذشته کارشناس مالیاتی وضعیت مالیات را بر اساس مکان و متراژ مغازه و رفت و آمدها می سنجید که بعدها پرداخت مالیات با توجه به وضعیت فاکتورها در نظر گرفته می شد که متاسفانه در این بین در حق اکثر فروشندگان قطعات خودرو اجحاف شد که همین امر باعث بروز اختلافات عدیده ای مابین فروشگاه ها با امور مالیاتی گردیده است.

آیا برای انتخابات اتحادیه لوازم یدکی خودرو برنامه ای دارید? در صورت به دست آوردن رای اولین اهداف شما در بدو حضور در اتحادیه چیست؟

اینجانب بنا بر حسب وظیفه و درخواست برخی از دوستان و همکاران و جمعی از مدیران شهری با اهدافی خاص در این انتخابات حضور پیدا خواهم کرد و سعی خواهم کرد که برنامه‌های خود را به صورت راهکارهایی برای حل مشکلات اتحادیه به کار ببندم، یکی از مهمترین برنامه‌های اینجانب ایجاد وفاق و دوستی بین همکاران لوازم فروش عزیز است که اگر این عزیزان نباشند اتحادیه هم معنا نخواهد داشت و در مکاتبات و دیدارهای حضوری خود کنار این عزیزان خواهم بود.
همچنین از دیگر برنامه ها،مذاکره با اتحادیه های مربوطه و نزدیک به صنف لوازم یدکی خودرو خواهد بود تا برای رفع مشکلات اتحادیه و کلیه همکاران محترم قدم های مثبتی برداشته شود. تسریع در روند جواز کسب و تمدید آن یکی دیگر از برنامه های مهمی است که باید راهکارهایی برای آن ارائه شود.
همچنین ارتباط با واحد مالیاتی جهت پیگیری منافع کلی مغازه داران اتحادیه از دیگر اهداف بنده در بدو ورود خود به اتحادیه خواهد بود.

کلام آخر:امیدوارم اگر توانستم رای بیاورم و در مسند این اتحادیه بنشینم جلسات اساسی و مهم خود را به برخی از مسئولین شهری برگزار کنم تا بتوانم اعتبار اتحادیه صنف لوازم یدکی خودرو شهرستان را افزایش و این اتحادیه را به جایگاه واقعی خود بازگردانم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true